Duminica, 21 Octombrie 2018

CAMPIOANA CSM TÂRGOVIȘTE A ÎNCEPUT ANUL CU O VICTORIE

CSM Târgoviște a terminat învingătoare primul meci oficial din 2016, 74-63, sâmbătă seară, în Sala Polivalentă cu Phoenix Galați și a urcat pe locul 6 în LNBF.

Campioana a început în forță jocul cu Phoenix, 20-13 după primul sfert. Până la pauza mare, lucrurile erau ca și rezolvate: 39-21 pentru amfitrioane, care s-au desprins în sfertul al treilea până la +25. A urmat, nefiresc, o relaxare a fetelor lui Predrag Vasic. Finalul a fost controlat de gălățence, care au limitat proporțiile înfrângerii. S-a terminat 74-63 pentru echipa din Târgoviște, în rândul căreia a revenit, după zece ani, Ildiko Nagy. Fosta jucătoare a lui ICIM a jucat doar patru minute în meciul de sâmbătă.

Delegația campioanei va pleca vineri spre Timișoara. CSM va juca sâmbătă, 16 ianuarie, cu Danzio, duminică, pe 17, cu ICIM Arad, tot în deplasare, iar apoi se va îndrepta spre Craiova, unde va întâlni, miercuri, 20 ianuarie, BT Alexandria.

“Trebuie să câștigăm toate meciurile. Ne gândim la finală și, de ce nu, la un nou titlu național”, spun fetele de la Municipal.

CSM Târgoviște – Phoenix Galați 74-63 (20-13, 19-8, 17-20, 18-22)

Marcatoare:

CSM Târgoviște: Toma 18p, Cosby 17p, Olah 14p, Green 8p, Wampler 7p, Thompson 5p, Pop 3p, Huțanu 2p

Phoenix Galați: Filip 16p, Walter 15p, McKenzie 12p, Rochel 10p, Frost 6p, Demeter 2p, Crețu 2p.

sursa: dbsport.ro